Şifre: Şifremi Unuttum
     
Üyelik
  Web Üyeliği
  Kullanım Kuralları
Balmed Hakkında
  Tüzük
  Bize Ulaşın
  Yönetim Kurulu
  Dernek Üyeliği
Kariyer
 
  Kariyer Alanı
Alışveriş
  Mağaza
İlan Panosu
  Emlak
  Vasıta
  Eşya
  Özel Ders
  DiğerANILAR
YENİ ASIR 4 HAZİRAN 1982 CUMA
BİNBAŞI'DAN HABER VAR
"NEWYORK - GELİBOLU KÜREKLE"
CUMHUR AYDIN'79
"KAYBOLUYORSUN"

TARİHÇEMİZ

1950'li yılların başında, 50 kadar İzmir'li işadamı, İzmir'de eksikliği hissedilen yabancı dille eğitim yapan yatılı bir okul meydana getirme,düşüncesi ile bir araya geldiler. Amaca uygun bir yer arayışları sonunda, Edmond Giraud'nun Bornova'ya 2 km uzaklıktaki 220 dönümlük çam ağaçları ile kaplı arazisi üzerinde anlaşmaya vardılar. Edmond Giraud, arazisini, içindeki tarihi köşk ve güvercinliğiyle birlikte, bir okul yapılması koşuluyla, 26/3/1953 tarihinde sembolik bir bedelle kendisinin de ortağı olmayı kabul ettiği Ege Koleji T.A.Ş.'e devretti. 
Arazi üzerine, zengin bitki örtüsü korunarak, iki adet tek katlı dershane binası, 2 katlı bir yatakhane binası, mutfak,yemekhane,konferans salonu ,kütüphane'nin içinde olduğu 2 katlı bir ana bina,ve iki adet ufak tek katlı idare binası inşa edildi. Böylece, 1953-54 öğretim yılında "Özel Ege Koleji", 38 yatılı erkek öğrenci mevcudu ile, eğitim ve öğretime başladı.
1955 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yurt çapında yabancı dille öğretim yapacak olan Maarif Kolejleri'nin kurulması kararlaştırılınca, İzmir'deki Maarif Koleji için uygun nitelikte bir yer aranırken zamanın Başbakanı Adnan Menderes ve Milli Eğitim Bakanı Celal Yardımcı'nın, Ege Üniversitesi'nin temelini atmak üzere Bornova'ya geldiklerinde ziyaret ettikleri Özel Ege Koleji, Adnan Menderes'in tercihleri doğrultusunda İzmir Koleji için uygun görüldü. Milli Eğitim Bakanlığı Ege Koleji'ni satın aldı ve Özel Ege Koleji, İzmir Koleji'ne dönüştürülmüş oldu.

Okulumuz, Eskişehir, İstanbul/Kadıköy, Konya, Samsun ve Diyarbakır Kolejleri ile birlikte Türkiye'nin ilk altı Maarif Koleji'nden bir tanesi olup, 8 Ekim 1955'de öğretime başlayan Eskişehir Kolejinden iki hafta sonra, 22 Ekim 1955'de öğretime başlayarak ikinci sırayı almıştır.İlk yıllarında sadece yatılı erkek öğrenci kabul eden İzmir Koleji, 1964-65 öğretim yılından itibaren Orta Öğretim Genel Müdürlüğü kararı ile karma öğretime başladı. Aynı yıldan başlamak üzere gündüzlü kız ve erkek öğrenciler de okula kabul edilmeye başlandı.
1975 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı kararı gereğince yurt çapındaki Maarif Kolejlerinin adlarının "Anadolu Lisesi"ne dönüştürülmesi üzerine, okulumuzun adı "İzmir Anadolu Lisesi" olarak değiştirildi.
1976-77 öğretim yılında ise, İzmir'de başka Anadolu Liseleri açılması üzerine,bu günkü ve son hali olan "Bornova Anadolu Lisesi" oldu.1979-80 öğretim yılı başında, o yıla dek İnönü Lisesi binalarında öğretim gören Almanca Anadolu Lisesi öğrencileri de okulumuzda öğretime başladılar ve böylece okulumuz, İngilizce ve Almanca Bölümleri olmak üzere iki bölüme ayrıldı,ve yine aynı dönemde, Almanca Bölümü'ndeki kız öğrencilerin bir kısmı yatılı öğrenci olarak kabul edildi. Bu durumda yatakhane kapasitelerinin dolmaya başlaması sonucu, aileleri İzmir içinde oturan yatılı öğrenciler gündüzlüye ayrıldı.

Bornova Anadolu Lisesi günümüzde, yurdumuzun en büyük öğrenci kitlesine sahip Anadolu Lisesidir. 1997-98 öğretim yılından itibaren Fransızca bölümünü de açılması sonucu,Bornova Anadolu Lisesi 3 yabancı dilde eğitim veren ilk ve tek Anadolu Lisesi olmuştur.

Mezunlarının Türkiye Cumhuriyeti'nin yükselmesi için önemli görevler üstlendiği Bornova Anadolu Lisesi, bu görevleri devir alıp toplumu Atatürk'ün gösterdiği hedeflere ulaştıracak yeni güçlerin kaynağı olmaya devam edecektir
İzmir koleji ve Bornova Anadolu Lisesi mezunlarının dayanışma ve desteğini organize ederek bu ülküye yönlendirecek olan tüm örgütler bir arada el ele bu parlak meşalenin ilelebet yanmasını sağlamak için çalışmaktadırlar.

 

 

 
eNroll® CM
BALMED, İzmir Koleji ve Bornova Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği 2018